Make your own free website on Tripod.com

PLAYDOWN RESULTS - 1999-2000


ASSOCIATION MIXED

The Association mixed was held in Kirkland Lake on March 19-21, 1999

The winning teams from the T.&.N.O.C.A. were:


McIntyre Curling ClubRick StewartSkip
Valerie MacInnesVice
Neil MacInnesSecond
Marianne KentishLead
McIntyre Curling ClubDavid MacInnesSkip
Nancy HouleVice
Ken RafuseSecond
Judy Runnalls-MacInnesLead

The winning teams will advance to the Northern Ontario Playdowns
which will be held in Sault SteMarie on December 9-11, 1999


    ASSOCIATION SENIOR MEN

    The Association Seniors was held in Cochrane on November 26-28, 1999

    The winning teams from the T.&.N.O.C.A. were:


    Horne Granite Curling ClubGord McKnightSkip
    Bill JohnstonVice
    Ron McQuaigSecond
    Terry ThibLead
    Cobalt-Haileybury Curling ClubDon SauveSkip
    Rory MacDiarmidVice
    John YoungSecond
    John WestLead

    The winning teams will advance to the Northern Ontario Playdowns
    which will be held in Kirkland Lake on December 16-18, 1999


      ASSOCIATION JUNIOR MEN

      The Association Juniors was held in New Liskeard on December 17-19, 1999

      The winning teams from the T.&.N.O.C.A. were:
      McIntyre Curling ClubChris MacInnesSkip
      Geoffrey WarneVice
      Colin AthertonSecond
      Zachary MaltaisLead
      Robert St.OngeCoach
      Horne Granite Curling ClubRyan SayerSkip
      Ken MontgomeryVice
      David MontgomerySecond
      Jason MathesonLead
      Ryan CoteAlternate
      Ron SayerCoach

      The winning teams will advance to the Northern Ontario Playdowns
      which will be held in Dryden on January 13-15, 2000


        ASSOCIATION MEN

        The Association Men's Playdown was held in Kapuskasing on january 21-23, 2000

        The winning teams from the T.&.N.O.C.A. were:
        Cobalt-Haileybury
        Curling Club
        Rob GordonSkip
        Brian FawcettVice
        Steve BurnettSecond
        Larry CarrLead
        McIntyre Curling ClubDavid MacInnesSkip
        Rick StewartVice
        Marc ButlerSecond
        Neil MacInnesLead
        End-of-Rail Curling ClubVictor MitchellSkip
        Steve MitchellVice
        Gord NesrallahSecond
        Robert TyrerLead
        Chris EdwardsAlternate

        The winning teams will advance to the Northern Ontario Nokia Cup
        which will be held in Marathon on February 8-12, 2000

        return to the main page